“Cep”ten bankacılığa alıştık

Mobil cihazlarla yapılan bankacılık işlemlerinin sayısı, 2014’ün son çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre 2,3 katına çıkarak, 32,9 milyona ulaştı.

Yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de akıllı cep telefonu kullanımı son yıllarda kayda değer biçimde artış gösterdi. Bu anlamda, 2012 yılında %14 olan akıllı telefon kullanıcısı oranı, 2014’te %39’a çıktı. Akıllı telefon kullanımının bu hızda yaygınlaşması, birçok alanda olduğu gibi bankacılık işlemlerinde mobil uygulamalara olan ilgiyi önemli ölçüde artırdı. Hatta mobil uygulamaların bilgisayar üzerinden yapılan online bankacılıktan daha hızlı ve kolay olduğunu söyleyebiliriz.

Mobil bankacılık işlemlerinin sayısı 2,3 katına yükseldi

Türkiye Bankalar Birliği verilerinin sonuçlarına göre, mobil bankacılık kullanan aktif müşteri sayısı bir yılda 2 kattan fazla artarak 2014 yılı sonunda 6.711.000’e yükseldi.

Başta Havale, EFT, Fatura ve Vergi ödemeleri olmak üzere mobil bankacılık yoluyla gerçekleştirilen finansal işlemlerin sayısı da 2014 son çeyreğinde 2013 yılın aynı dönemine göre 2,3 (%136) katına çıkarak 32,9 milyona çıktı.

Bu dönemde finansal işlemlerin toplam hacmi de 2,7 (%170) katına ulaşarak 16,6 milyar liradan 44,8 milyar liraya yükseldi. Mobil bankacılık hizmetlerinden söz konusu dönemde finansal işlemlerin yanı sıra yatırım işlemlerinde de yoğun şekilde yararlanıldı. Buna göre geçen yılın son çeyreği ile bir önceki yılın aynı dönemi kıyaslandığında mobil yatırım işlemlerinin sayısı yüzde 74 artarak 2 milyon 687 bine yükseldi. Yatırım işlemlerinin hacmi de 2,3 kat artarak (%133) yaklaşık 22 milyar lira olarak hesaplandı.

siluettanitim: Silüet Tanıtım | Dijital Ajans: 2011 Yılında Grafik Tasarım, Web Tasarım (E-Ticaret Sitesi, SEO), Fotoğraf / Video Çekimi (Tanıtım filmi) ve Video Animasyon şirketleri arasına Bursa’da katılmıştır. “Dijital ajans” kavramı henüz yokken, web tasarım firmalarının sadece web sitesi, diğer ajansların alanlarının sadece grafik tasarım, marka stratejilerinin sadece klasik reklam ajanslarında geliştirildiği, kısaca “marka kimlik sistemi, kurumsal kimlik tasarımı, web sitesi ve reklam/tanıtım çalışmalarının” birbirlerinden başka şeyler anlattığı bir dönemdi işte bizim başlangıcımız. Bu karmaşanın içerisinde marka değerini, algıları, bütünlüğü, rakipleri, tasarımı ve her şeyden önemlisi “fikrin” gücünü anlatıyoruz.

Yorumlar (1)

  • Bizde cep telefonu genelde başka amaçlarla kullanılır maalesef. Güzel bilgilendirme için teşekkürler.

Hizmetlerimiz için www.siluettanitim.com ziyaret ediniz